قوی در تکل، ضعیف در موقعیت سازی؛ نگاهی فنی به خرید 50 میلیون پوندی منچستریونایتد

به گزارش وبسایت نود و به نقل از یاهواسپورت، آرون فن‌بیساکا مدافع راست 21 ساله کریستال پالاس با قراردادی 5 ساله به ارزش 50 میلیون پوند به منچستریونایتد پیوست. یونایتد با این خرید سمت راست خط دفاعی خود را کاملا تقویت کرده اما آمار اوپتا نشان می‌دهد او هنوز هم جای پیشرفت دارد.

مدافع 21 ساله در اواسط فصل 18-2017 به تیم اصلی پالاس رسید و برای تصاحب پست دفاع راست، با تیموتی فوسومنسا به رقابت پرداخت؛ مدافعی که به شکل قرضی از منچستریونایتد به پالاس پیوسته بود. در پایان فصل فوسومنسا به یونایتد بازگشت و البته در ادامه به فولام پیوست تا فن‌بیساکا با خیالی راحت در فصل 19-2018 پست دفاع راست عقاب ها را به خود اختصاص داده و خود را یکی از مستعدترین مدافعان فوتبال انگلیس معرفی کند.

دفاع راست یکی از پست هایی بود که فصل قبل منچستریونایتد را بسیار اذیت کرد. در فصلی که به پایان رسید، اشلی یانگ وینگر در این پست به کار گرفته شد و البته نشان داد برخی قابلیت های لازم برای حضور در این پست را ندارد، آنتونیو والنسیا در سرتاسر فصل درگیر مسائل جسمانی بود و دیوگو دالوت هم در پست های تهاجمی تر، توانست نمره بهتری بگیرد.

به نظر می‌رسد فن‌بیساکا می‌تواند مشکلات اوله گونار سولسشائر را در این پست برطرف کند. در ادامه قصد داریم با استناد به آمار اوپتا به ویژگی های او و البته نقاطی که قابلیت بهتر شدن دارند، بپردازیم.

یکی از بهترین تکل زنان فوتبال اروپا

با 129 تکل، هیچ مدافعی در سرتاسر لیگ های معتبر اروپایی نتوانست بیشتر از او تکل بزند. در حقیقت در این آمار ریکاردو پریرا (لسترسیتی) با 118 تکل و ناچو (رئال وایادولید) با 110 تکل نزدیک ترین مدافعان تعقیب کننده فن‌بیساکا هستند.

در بین همه بازیکنان، تنها ادریسا گیه و ویلفرد اندیدی با 142 تکل، آمار بهتری از فن‌بیساکا در لیگ های معتبر اروپایی ثبت کرده اند. بازیکن تیم ملی زیر 21 سال انگلیس به طور متوسط در هر مسابقه 3.7 تکل زده است. این آمار برای بهترین مدافع کناری منچستریونایتد (در این عرصه) یعنی متئو دارمیان، 2.8 تکل در هر مسابقه است؛ آن هم در شرایطی که دارمیان تنها 6 مسابقه در طول فصل انجام داد و ثبت یک میانگین بالا در تعداد بازی های کم، ساده تر است.

بازی‌خوانی قوی

از نظر قطع ارتباط نیز فن‌بیساکا با 84 قطع توپ بهترین مدافع لیگ برتر بوده و در این زمینه آمار بهتری نسبت به زوج خط دفاعی کاردیف سیتی، سول بامبا و برونو مانگا (81 قطع توپ) به ثبت رسانده است.

وسلی لاتوا (دیژون) و آرماندو ایتزو (تورینو) با 87 قطع توپ بهترین بازیکنان در بین لیگ های معتبر اروپایی بوده اند و فن‌بیساکا در این بین در رده پنجم قرار می‌گیرد. البته حضور مدافعان تیم سقوط کرده کاردیف سیتی نشان می‌دهد که در این آمار، معمولا این بازیکنان تیم های کوچک تر هستند که می‌توانند در رده های بالایی از نظر قطع توپ قرار گیرند. چرا که تیم های آنان در بیشتر مقاطع یک مسابقه، توپ را در اختیار حریف می‌بیند.

ضعف در موقعیت سازی

علیرغم کیفیت های آشکار دفاعی فن‌بیساکا، نمی‌توان او را بازیکن کاملی پنداشت. موقعیت سازی جنبه ای است که او بعد از حضور در اولدترافورد باید به سرعت در آن پیشرفت کند، چرا که او در 35 مسابقه لیگ برتری خود در فصل 19-2018 تنها 14 موقعیت برای هم تیمی هایش ساخت.

برای مقایسه، اشلی یانگ با 39 و لوک شاو با 33 موقعیت، نمایش به مراتب بهتری نسبت به فن‌بیساکا داشته اند، آن هم در شرایطی که در تعداد بازی های کمتری به میدان رفته بودند. این آمار برای دیوگو دالوت هم 17 خلق موقعیت در تنها 16 مسابقه بوده است.

 

 

منبع:نود